DIUNA CZĘŚĆ 2 – SPEKTAKULARNE WIDOWISKO EFEKTÓW PIROTECHNICZNYCH

Filmowe efekty specjalne niczym wystrzał fajerwerków

1 marca 2023 roku odbyła się długo wyczekiwana premiera drugiej części Diuny w Polsce. Film to kinowe arcydzieło a zastosowane w nim efekty specjalne to prawdziwa frajda dla fanów efektów pirotechnicznych. Choć wielbiciele książek Franka Herberta spierają się o to czy świat oraz postacie z filmu dobrze oddają wizje pisarza, nie ma wątpliwości, że Diuna część pierwsza i druga to niezapomniane widowisko wizualne. Obie części filmu zostały szeroko docenione przez krytyków i fanów sience-fiction. Część pierwsza Diuny została nagrodzona sześcioma Oscarami w tym za efekty specjalne, część druga filmu powalczy o tą nagrodę w 2025 roku i pewnie też zgarnie ich kilka, gdyż ciężko będzie dla niej o konkurencję w tym zakresie.

 

W obu odsłonach filmu na tle pustynnego krajobrazu Arrakis, często widzimy efekty pirotechniczne z użyciem wyrzutni ogniowych, zwłaszcza w momentach potyczek militarnych. Tego rodzaju efekty ogniowe nadają scenom walk niesamowitą aurę wizualną. W pierwszej części Diuny, ciekawy jest moment lądowania statku kosmicznego głównego bohatera na Arrakis, towarzyszą temu wystrzały fajerwerków. Natomiast w części drugiej Diuny, podczas specyficznych urodzin czarnego charakteru filmu Feyda-Rautha Harkonnena można usłyszeć wystrzały wyrzutni fajerwerków oraz podziwiać zaskakujący pokaz sztucznych ogni.

 

Niewątpliwie oglądanie obu części Diuny to nietuzinkowe przeżycie dla miłośników efektów pirotechnicznych ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i czekamy na kolejne odsłony tego filmu.