Mascleta Walencia

NIESAMOWITE POKAZY SZTUCZNYCH OGNI W WALENCJI

Hiszpański Festiwal Ognia to prawdziwe święto fajerwerków

Już od 1 marca co roku w hiszpańskiej stolicy Walencji o tej samej nazwie, rozpoczyna się prawdziwa fiesta dla miłośników petard, huków i fajerwerków. Z początkiem marca codziennie o godzinie 14.00 słyszalny jest mocny huk petard i efekty rac dymnych, trwający około 10 minut tzw. La Masceta. Efekty pirotechniczne podczas La Mascety są tak mocne, że pracownicy okolic centrum miasta są zmuszeni do skorzystania z dodatkowych przerw w pracy. Co ciekawe, na ulicach Walencji, widzimy w tym samym czasie, domowe zwierzaki w tym psy i koty, które kompletnie sobie nic nie robią z huku petrard.

Las Fallas – hiszpańskie Święto Ognia to połączenie kultury chrześcijańskiej z elementami pogańskimi, gdzie ogień zawsze był symbolem powitania wiosny. Święto Las Fallas zostało zapoczątkowane już w średniowieczu, kiedy to cieśle i stolarze z Walencji zapragnęli uczcić święto swojego patrona – Św. Józefa w specyficzny sposób. W okolicach 19 marca, kiedy wypada ów święto, wynosili drewno i odpadki poprodukcyjne i je podpalali na cześć swojego patrona. Od tamtego czasu Święto Ognia, przetrwało i niesamowicie ewaluowało, zostało nawet wpisane na listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Kulminacyjnym momentem Las Fallas to dni od 15 do 19 marca. Wtedy na ulice miasta wjeżdżają monumentalne rzeźby wykonane z łatwopalnych materiałów, przedstawiające różne scenki czy osoby tamtejszej kultury tzw. Ninots. W ostatni dzień Święta Ognia, 19 marca odbywa się, zapierający dech w piersiach pokaz fajerwerków, trwający 20 minut a po nim dochodzi do kontrolowanych pożarów ogromnych rzeźb Ninots, tak więc cała Walencja staje w ogniu. Tylko jedna Ninos zostaje zachowana, ta która zebrała najwięcej głosów mieszkańców i turystów. Las Fallas to niesamowite święto, pokazujące jak bardzo człowiekowi zawsze był bliski ogień a liczne pokazy fajerwerków wspaniale oddają potęgę tej hiszpańskiej fiesty.